piątek, 13 maja 2016

  
MODERNIZACJA POLSKICH BANKNOTÓW I MONET ZDAWKOWYCH 



               W roku 1926 Bank Polski podjął decyzję unowocześnienia papierowych znaków pieniężnych. Nowe banknoty miały mieć ujednoliconą i wzbogaconą szatę graficzną, oraz większą trwałość poprzez zastosowanie wytrzymalszych gatunków papieru i farb drukarskich. Rozpoczęto też modernizację i wymianę maszyn poligraficznych na bardziej nowoczesne. Projekty banknotów powierzono znanemu i cenionemu artyście malarzowi i grafikowi Wacławowi Borowskiemu. Pierwszym banknotem o nowej szacie graficznej, którego druk ukończono w całości i wprowadzono do obiegu, jest 20 złotych z 11 listopada 1936. Następnym miało być 50 złotych z tą samą datą, lecz wojna przerwała jego produkcję. Wydrukowano w całości i dostarczono do banku tylko 2000 sztuk na początku września. Pozostały półfabrykaty w arkuszach o różnym stopniu zaawansowania druku. Arkusz drukarski tego banknotu ma wymiary 557 x 515 mm i zawiera 12 banknotów. Oficjalnie 50 złotówka nie została wprowadzona do obiegu. Jednak w pierwszych tygodniach wojny kilkaset tych banknotów znalazło się w obiegu na terenie województwa pomorskiego. Banknot ten w stanie I jest bardzo rzadki.

               Bank Polski nie miał w swoich zasobach zgromadzonych pieniędzy papierowych na wypadek wojny. W wielkim pośpiechu zaczął je przygotowywać. Wycofano monety, sięgnięto do zasobów banknotów, które już kiedyś były w obiegu i ponownie wprowadzono je do obiegu. W pierwszych tygodniach wojny wprowadzono do obiegu banknot dwuzłotowy, nawet w stanie niedokończonym - w całych arkuszach, które były cięte przez użytkowników na poszczególne banknoty.













JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWY BANKNOT POLSKI?






Polityka pieniężna i inflacja

Część polityki gospodarczej, polegająca na systematycznych działaniach mających na celu
 zapewnienie stabilności cen,czyli niskiej inflacji. Politykę pieniężną państwa prowadzi bank centralny lub inna instytucja
 rządowa upoważniona do realizacji tej funkcji. Oddziałuje ona na poziom podaży pieniądza
 oraz na kursy walutowe.

Cele polityki monetarnej banku centralnego:
  • Cel finalny (główny i nadrzędny)-jest to odpowiednio zdefiniowany cel ogólnogospodarczy wynikający z realizacji polityki gospodarczej danego kraju.
  • Przykładowo w Polsce celem finalnym NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu o ile nie ogranicza to realizacji tego celu.
  • Cel pośredni-wyznaczenie określonej kategorii ekonomicznej, która  pozostaje stabilnej relacji z celem finalnym.
  • Cele operacyjne, które zależą od celu finalnego i powinny wpływać na cel pośredni.



Rodzaje inflacji:
  • inflacja popytowa- wiążącą się z nadmierną ilością pieniądza w obiegu, co prowadzi do poziomu przewyższającego możliwości jego zaspokojenia (w efekcie następuje wzrost cen).
  • inflację kosztową (podażową), związaną ze wzrostem kosztów produkcji, powodującym wzrost cen towarów i usług, co ogranicza popyt na nie. W rezultacie przedsiębiorstwa ograniczają produkcję i sprzedaż - następuje spadek podaży.
  • inflację strukturalną (popytowo-kosztową), pojawia się, gdy producenci nie mogą sprawnie zmienić struktury produkcji w związku ze zmianami struktury gospodarczej w kraju, np. zakup nowych technologii, zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry.





AUTORZY : Daria Popiel,Alicja Tucharz ,Natalia Tarnówka .
Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.
KOORDYNATOR : Barbara Krupa

LINKI:



2 komentarze:

  1. Banknoty i monety zawierają swoje unikalne cechy które służą jako zabezpieczenia. rzecz bardzo podobnie ma się również ze złotymi medalami http://www.skarbnicakrajowa.pl/zlote-medale których wykonanie powinno być drobiazgowe i powinno zawierać elementy zabezpieczeń.

    OdpowiedzUsuń
  2. Modernizacja pieniędzy odbywa się dość regularnie w każdym państwie. Z rynku znikają monety dość mocno zniszczone i te z pierwszych emisji, a w ich miejsce wchodzą nowe prosto z mennicy. Szkoda, że tak często nie są wypuszczane srebrne monety http://www.skarbnicanarodowa.net.pl/srebrne-monety które na dobrą sprawą są przecież gratką dla każdego zbieracza starych monet czyli numizmatyka.

    OdpowiedzUsuń